Z okazji zbliżającej się rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, samorząd uczniowski postanowił uczcić to wydarzenie, organizując grę patriotyczną „Kocham Cię, Polsko”.
7 listopada 2014 roku w auli szkolnej spotkali się najpierw gimnazjaliści, a następnie uczniowie szkoły podstawowej, by na wielkiej planszy ustawić „żywe pionki” reprezentujące poszczególne klasy. Pytania dotyczyły różnych dziedzin – języka polskiego, geografii Polski, jej historii, kuchni, sportu oraz kultury i sztuki. Mogliśmy się dowiedzieć, że w wyrazie „ząb” nie wymawiamy [ą], że „dziupla” ma pięć głosek, że trudno przeliterować „rzeżuchę” i że Pan Kleks kupował u Filipa Golarza piegi. Nie mieliśmy kłopotu z odpowiedziami na pytania o Marka Kamińskiego, który jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny w ciągu jednego roku, o czterokrotnego mistrza olimpijskiego – Roberta Korzeniowskiego, o pierwszego w historii Polaka startującego w wyścigach Formuły 1 lub słynnego polskiego koszykarza – obecnie zawodnika Washington Wizards.Wiedzieliśmy, w którym roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, jak nazywa się polski kosmonauta, który jako pierwszy Polak odbył lot w kosmos, jak nazywa się miecz, którym symbolicznie koronowano przyszłego króla Polski, w jakich górach znajduje się największy w Polsce wodospad i które zwierzę jest symbolem Białowieskiego Parku Narodowego. I oczywiście znaliśmy odpowiedź na najważniejsze pytanie: w którym roku Polska odzyskała niepodległość?
Z łatwością cytowaliśmy polskie filmy, podawaliśmy nazwiska aktorów i reżyserów, zwłaszcza tych, którzy odnieśli międzynarodowy sukces, i z których my – Polacy czujemy się szczególnie dumni. Jak powiedział Stanisław Staszic: „Gdy Polacy będą umieć siebie samych cenić w domu, będą ich cenić i za granicą”.
Wspólnie śpiewaliśmy słynne polskie przeboje, takie jak: „Mniej niż zero”, „Konik na biegunach”, „Chłopaki nie płaczą”,„Małgośka”, „Kiler” czy „Chodź, pomaluj mój świat”. Nie zabrakło „Puszka, okruszka” z repertuaru Natalii Kukulskiej.
Jak się okazało, do wygranej, prócz wiedzy o naszym kraju, niezbędne było szczęście podczas wyrzucania kostką odpowiedniej liczby oczek.
Najbliżej zwycięstwa byli uczniowie klasy III gimnazjum, ale „pokonała” ich baba wielkanocna – oryginalne polskie ciasto, które uwielbiał król Stanisław Leszczyński.
Ostatecznie rozgrywka zakończyła się remisem, a dodatkowe punkty za poprawne odpowiedzi zostały przekute na plusy za aktywność historyczną i polonistyczną.
Cieszymy się z tego, że nasz kraj jest wolny, dlatego świętowaliśmy z uśmiechem na ustach.
Przecież 11 listopada to radosny dzień!
Społeczny Zespół Przedszkolno-Szkolny 101 w Olsztynie
ul. Mroza 25, 10-692 Olsztyn
tel.: 725 556 612, tel.: 89 523 65 39
Facebook
Społeczny Zespół Przedszkolno-Szkolny 101 w Olsztynie
ul. Mroza 25, 10-692 Olsztyn
tel.: 725 556 612, tel.: 89 523 65 39
Facebook