Szanowni Rodzice, Kochani uczniowie, z radością ogłaszamy, że nasza placówka zdobyła po raz pierwszy Międzynarodowy Certyfikat Szkoły dla Ekorozwoju ZIELONA FLAGA.
25 września 2015 r. zostały ostatecznie zatwierdzone aplikacje o certyfikat Zielonej Flagi i Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej, które zostały nadesłane przez placówki przedszkolne i szkoły za rok 2014/15. 139 certyfikatów Zielonej Flagi przyznanych na okres 1 roku, w tym 67 przyznano placówkom z województwa warmińsko-mazurskiego
Jest to ogromne wyróżnienie dla nas, a certyfikat który zdobyliśmy daje nam prawo przez rok nazywać się SZKOŁĄ DLA EKOROZWOJU!! Dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom za zaangażowanie w działania podejmowane w szkole i środowisku lokalnym. Bez Waszej pomocy niemożliwe byłoby zdobycie tak prestiżowego wyróżnienia.
WYKAZ PLACÓWEK, KTÓRE OTRZYMAŁY CERTYFIKAT ZIELONEJ FLAGI ZA ROK 2014/15 NA 1 ROK ZNAJDZIECIE PAŃSTWO ==>TUTAJ<==
Wybieramy świadomie „zielone działania”.
Nowością jest stworzenie STOJEDYNKOWEGO bloga ekologicznego. Koniecznie zajrzyj:
O naszej akcji na stronie: http://wmodn.olsztyn.pl/ocee/2755-2/
Kampanię rozpoczęliśmy od umieszczenia informacji na stronie internetowej szkoły na temat zbiórki baterii i kampanii promującej potrzebę właściwej utylizacji baterii:
http://www.ssp101.olsztyn.pl/baterii-mniej-ziemi-lzej/
Rozmieściliśmy plakaty na terenie szkoły. W zbiórkę baterii wśród uczniów, rodziców, przyjaciół, znajomych zaangażował się „Samorząd szkolny”. Zdjęcia z akcji: Plakaty
Jednym z zadań konkursowych – „ Bateria pomysłów” było przeprowadzenie zajęć w klasach 1-3, których głównym celem było dostarczenie wiedzy na temat negatywnego wpływu na środowisko jaki ma porzucanie zużytych baterii oraz działań, jakie należy podjąć posiadając zużyte baterie. Zobacz: tutaj
Lekcje odbyły się podczas zajęć świetlicowych. Głównym zamierzeniem prowadzących była poprawa świadomości ekologicznej dzieci oraz zachęcenie ich do sortowania odpadów i wyrobienie w nich takiego nawyku. Najmłodsi uczniowie Stojedynki uzyskali podstawowe informacje na temat historii baterii. Dowiedzieli się jak długo ulegają rozkładowi oraz jakie są skutki braku odpowiedniego procesu utylizacji zużytych baterii. Poznali różne rodzaje baterii. Uczniowie zrozumieli, jak duży jest wpływ człowieka na stan środowiska. W efekcie przeprowadzonych zajęć wszyscy uczestnicy potrafili wyjaśnić, jakie zagrożenia dla środowiska wynikają z nieprawidłowego postępowania ze zużytymi bateriami.
Do przeprowadzenia zajęć wykorzystano materiały pochodzące z Internetu – www.odpakowani.pl oraz www.zielonalekcja.pl
Uczniów uświadomiono o konieczności zbierania zużytych baterii i odnoszenia ich do specjalnych pojemników. Baterie można także odwieźć do PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Spot reklamowy :
Odpowiedzialni nauczyciele przygotowali z uczniami scenariusz oraz stroje do spotu. Wspólnie organizowano próby oraz sfilmowanie spotu promującego segregację baterii. Dodatkowo ogłoszono konkurs na hasło reklamowe, które zostało mottem całej kampanii:
BĄDŹ EKO – AKTYWNY!
W ramach propagowania utylizacji baterii zaprojektowano i wydrukowano wielkoformatowe plakaty, ułożono hasło reklamowe na kubki ceramiczne ( nagroda w zbiórce baterii dla wygranej klasy).
Świetnym pomysłem na upowszechnienie akcji było stworzenie „złotej myśli” w różnych językach. Krótka sentencja miała być umieszczona na kubku. Używając taki kubek, zawsze będzie się pamiętać o właściwym postępowaniu ze zużytymi bateriami. Nieoceniona okazała się pomoc nauczycieli – lingwistów uczniom w tłumaczeniu hasła na kubek ceramiczny. Taki gadżet otrzyma wygrana klasa za zbiórkę największej ilości baterii.
Dodatkowo w ramach propagowania utylizacji baterii zaprojektowano i wydrukowano wielkoformatowe plakaty.
[media url=”https://www.youtube.com/watch?v=8FDBMEhLgzg” width=”600″ height=”400″]Najciekawszym wyzwaniem było nagranie filmu propagującego cel kampanii. Publikację filmu udostępniono na stronach:
– https://www.youtube.com/watch?v=8FDBMEhLgzg
– http://www.ssp101.olsztyn.pl/klub-ekologa-20152016/
– http://www.ssp101.olsztyn.pl/galerie-swietlica-2015-2016/
Przewidziano wysłanie informacji na strony:
– wysłanie filmu na stronę https://www.facebook.com/listydlaziemi
– wysłanie filmu i zdjęć na stronę https://www.facebook.com/fundacjaarka
– wysłanie filmu i zdjęć na stronę http://www.ekokalendarz.pl/wydarzenia/
– w późniejszym terminie utworzenie bloga ekologicznego i umieszczenie na nim filmu
Ewa Biegańska, Anna Bakuła, Anna Maria Gargas, Barbara Podgórska, Jolanta Słotwińska
Europejskie Dni Ptaków
02.10.2015r. przeżyliśmy przygodę pełną zachwytu ptakami.
Projekcja prezentacji była początkiem wydarzeń. Wiadomości przedstawione w pokazie przygotowali klubowicze Internauci.
Potem odbył się planowy spacer nad pobliski staw i wypatrywanie oraz liczenie rozpoznanych ptaków.
Podzieleni na dwie grupy wszyscy liczyli i obserwowali ptaki. Dołączyła do nas Pani Ewa- studentka wydziału weterynarii z UWM. Dziękujemy!
Wybrani sekretarze zapisywali obserwacje w specjalnych zeszytach. Notatki były przydatne do
obowiązkowego raportu na stronie http://otop.org.pl
Dodatkowo przewidziane były fotograficzne impresje członków klubu „Młodego fotografa„. Zapraszamy do galerii:
Społeczny Zespół Przedszkolno-Szkolny 101 w Olsztynie
ul. Mroza 25, 10-692 Olsztyn
tel.: 725 556 612, tel.: 89 523 65 39
Facebook
Społeczny Zespół Przedszkolno-Szkolny 101 w Olsztynie
ul. Mroza 25, 10-692 Olsztyn
tel.: 725 556 612, tel.: 89 523 65 39
Facebook