Lata 1990-1995

W Polsce do lat 90–tych system oświatowy nie zadowalał rodziców, nauczycieli i uczniów. W Olsztynie znalazła się grupa ludzi, którym zależało na tym, żeby powstała taka szkoła, która zapewniłaby efektywne nauczanie i wartościowe wychowanie ich dzieciom. Dlatego też założono pierwszą na Warmii i Mazurach niepubliczną placówkę oświatową SPOŁECZNĄ SZKOŁĘ  PODSTAWOWĄ NR 101.

W  grudniu 1989 roku została zarejestrowana fundacja „Szkoła dla dziecka”, a już w sierpniu 1990 r. rodzice, nauczyciele i dzieci wyjechali na obóz integracyjny do Nowej Kaletki.

Dziś, z perspektywy 25 lat, można stwierdzić, że nasza szkoła i jej organizatorzy, spotykali się z ogromną przychylnością ówczesnych władz miasta, kuratorium, kościoła, dyrektorów szkół,  i placówek oświatowych.

Dlaczego nr 101 ?

Ówczesny dyrektor – p. Stanisław Sienkiewicz zaproponował, by nadać szkole numer.

Swoją propozycję argumentował następująco:

– W Olsztynie będą powstawać kolejne szkoły podstawowe, może ich być nawet sto, a my jako  placówka niepubliczna, rozpoczniemy nową  setkę – z numerem 101.

BUDYNKI  (1990-1995 )

Pierwszy budynek szkoły to łącznik między blokami przy ulicy Wiecherta 23a (dawniej Dury). W 1991 roku powstała kolejna klasa pierwsza, która rozpoczęła naukę w jednej z sal Pałacu Młodzieży. W 1993 roku klasy czwarte przeniosły się, za zgodą ks. Prałata Juliana Żołnierkiewicza, do  kolejnego budynku mieszczącego się na terenie parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wówczas też do naszej placówki dołączyła grupa chłopców, którzy ukończyli klasę czwartą w szkole publicznej i zostali naszymi uczniami, tworząc klasę V biało-czerwoną.

ROZPOCZĘCIA I ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO

Uroczyste rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego odbywały się w wynajętych salach  Młodzieżowego Domu Kultury (MDK), auli  WSP przy ul. Głowackiego.

KLASY

Klasy nie miały liter A, B,C… tylko określane były poprzez kolor. W 1990 roku rozpoczęły lekcje klasy: niebieska, żółta, zielona, różowa. Potem powstała pomarańczowa, biało-czerwona, fioletowa… wystarczy spojrzeć na szkolne tabla z absolwentami,  znajdujące się w szkole.

BYĆ PREKURSOREM….

ZIELONE SZKOŁY 

Organizowane od początku  istnienia szkoły. Początkowo do miejscowości Łajs niedaleko Olsztyna, gdzie mieściło się schronisko młodzieżowe. Obiady (własnoręcznie przygotowane) codziennie przywozili rodzice i pomagali w przygotowaniu pozostałych posiłków. Uczniowie bawili się, odpoczywali, ale przede wszystkim uczyli. Wypełniali tzw. zielone zeszyty przygotowane przez swoich nauczycieli. Początkowo były to wyjazdy jednej klasy, dopiero potem wynajmowane były ośrodki  dla całej szkoły.

OCENA OPISOWA 

Świadectwo z 1991 roku było niezwykłe. Tworzyła je kartka A-3 złożona na trzy części  zawierająca najważniejsze dane ucznia i ocenę opisową, podobną do tej, jaką dziś dostaje każdy uczeń  klas I – III  w Polsce. Wtedy  było  to  nowością. W następnych latach  uczniowie otrzymywali świadectwa zgodne z wymogami  MEN, ale z dopiskiem: „Dołączono ocenę opisową”.

JĘZYK ANGIELSKI

Już w pierwszym roku istnienia szkoły dzieci uczyły się  tego języka od klasy I.

ZAJĘCIA INFORMATYCZNE

Pierwsze  zajęcia odbywały się  w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli przy ulicy Głowackiego.

WYCIECZKI

Założeniem szkoły było poznawanie w pierwszej kolejności  własnego regionu, czyli Warmii i Mazur, a dopiero potem dalszych części naszego kraju.

KOŁA  ZAINTERESOWAŃ

Wraz z powstaniem klas starszych pojawiły się koła zainteresowań. Do jednych z pierwszych należało  koło  biologiczne i turystyczne .

SAMORZĄD  UCZNIOWSKI

Działa w naszej szkole od 1994 roku.

CIEKAWOSTKI 

BILET  NA  WAKACJE

Prawie każdy z was go otrzymał ze świadectwem. Pomysłodawcą był pierwszy dyrektor Stanisław Sienkiewicz.

DZWONEK 

W budynku przy ulicy Wiecherta nie było elektrycznego dzwonka. Na lekcje i przerwy  zapraszał… dzwonek  do dziś używany  w naszej świetlicy szkolnej, a który możecie tu podziwiać z bliska :)

BÓBR

Stał się symbolem, swoistym patronem szkoły. Uosabiał – według słów pomysłodawcy – p.Sienkiewicza, dyrektora szkoły – pracowitość, mądrość, zaradność.  „Patron” doczekał się nawet własnej  pieczątki. Znak ten pojawiał się na pracach dzieci, zaproszeniach, dyplomach, w zeszytach. Bóbr widniał  na pieczątce „doskonale”, dobrze znanej wszystkim  uczniom  klas I-III :)

SEKRETARIAT  

Tam pracowały panie, które nie miały do swojej dyspozycji komputera, lecz maszynę do pisania, którą można zobaczyć w szkole.

KSEROKOPIARKA 

Szkoła już w trzecim roku istnienia miała do swej dyspozycji kserokopiarkę – w tamtych czasach był to ewenement.

CZESNE

Pierwsze czesne  wynosiło… 800 000 zł. Dużo? W 1992 roku milion!

8.15  

Od 2 września 1990 roku szkolny dzwonek  każdego dnia wzywał rano na lekcje o 8.15 …  

Podziel się:

Zobacz również
Współpracujemy
ECDL
Hufiec Warmiński ZHP im. Ryszarda Knosały
WaszaEdukacja.pl
Ambasador przyjaznej edukacji
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
WSSE
UWM
Schronisko
Kapitał Ludzki
Olsztyn
Spręcograf
eTwinning
Erasmus +
Cambridge English
English Perfect
ZHR
Instytut Goethego UWM
Zeto
Falco
Wojewódzka Komenda Policji
Przemienieccy
Set point
Uniwersytet dzieci
Szkoła 101 Olsztyn

Społeczny Zespół Przedszkolno-Szkolny 101 w Olsztynie
ul. Mroza 25, 10-692 Olsztyn
tel.: 725 556 612, tel.: 89 523 65 39
Facebook

Na stronie
Polecamy
Najnowsze na stronie
Facebook