Programowanie

Strona główna » Świetlica » Programowanie
Programowanie

Rok szkolny 2021/2022 to kolejny sukces i niesamowite wydarzenie we wrześniu-  warsztaty w ramach wydarzenia Meet and Code 2021 z wykorzystaniem platformy Discord. Zorganizowaliśmy je dzięki otrzymanemu grantowi. Z radością i zaangażowaniem drugoklasiści uczestniczyli w zajęciach, proponowanych aktywnościach, grach. Poprzez zabawę z bezpiecznymi i przyjaznymi grami, zawierającymi elementy grywalizacji, dzieci rozwiązywały zadania, przechodziły kolejne poziomy gry, poznawały tajniki podstaw programowania. Sprawiło im to mnóstwo przyjemności. Scottie Go i Photon byli doskonałymi narzędziami wspierającymi naukę programowania. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją z wydarzenia.

Dodatkowo co tydzień odbywają się zajęcia z programowania z wykorzystaniem scenariuszy z programu edukacyjnego „Uczymy dzieci programować”

Rok szkolny 2020/2021, to nowa innowacja pedagogiczna „STO.JEDYNKA programuje”. Ciekawostką będzie korzystanie z nowych klocków LEGO DUPLO STEAM PARK i LEGO DUPLO CODING EXPRESS.

Głównym celem wprowadzanej innowacji będzie rozwijanie u wychowanków uniwersalnych kompetencji, takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, szukanie różnych rozwiązań, analizowanie i wybieranie z nich tych najbardziej
optymalnych, umiejętność pracy czy umiejętność pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie, w ruchu, poprzez doświadczanie i eksperymentowanie.

W roku szkolnym 2019/2020 wprowadza się innowację pedagogiczną pt. : „Akademia programowania”.

Do stworzenia innowacji zainspirował nas udział w programie edukacyjnym „Uczymy dzieci programować”, zdobyte w nim informacje z zakresu metodyki wprowadzania dzieci w podstawy kodowania oraz udostępniane uczestnikom materiały dydaktyczne.

Innowacja została opracowana dla dzieci w wieku szkolnym. Realizowana będzie na dodatkowych zajęciach. Spotkania  będą  odbywać się w określonym  czasie,  raz  w  tygodniu, przed zajęciami dydaktycznymi.

Zaprogramuj się i #zostańwdomu

„Akademia programowania” zachęca do propozycji Ministerstwa Cyfryzacji i NASK.
To zaproszenie do udziału w cyklu zabaw związanych z programowaniem.

Dzisiaj jest to- „Geometryczne rysowanie”:

Potrzebny czas: minimum 5 minut, maksymalnie – według uznania i zgodnie z potrzebami wszystkich uczestników zabawy.

Jakie umiejętności programistyczne zdobywa dziecko?

  • Poprawne wykonywanie poleceń według instrukcji,co nawiązuje do działań programistycznych, w których

taką instrukcję nazwiemy algorytmem. Algorytmy to przepisy na wykonanie czegoś, rozwiązanie pewnego problemu.

  • Działanie ukierunkowane na cel i jego realizację przy wykorzystaniu losowych danych, które stanowią podstawę wielu aplikacji mobilnych, jak i gier edukacyjnych.

Opis zabawy, instrukcja:

Ważne, aby dorosły i dziecko siedzieli obok siebie i mogli wspólnie tworzyć rysunek na tej samej kartce.

Zabawa polega na wspólnym, naprzemiennym wypełnianiu kartki kolorowymi figurami geometrycznymi, np. trójkątami, kwadratami, prostokątami, kołami… Należy ustalić wcześniej z dzieckiem, jakie figury zna, ewentualnie zapoznać dziecko z podstawowymi figurami, które będą punktem wyjścia do zabawy.

Uczestnicy rysują na zmianę po jednej figurze – sami decydują, jaka to będzie figura, w jakim miejscu ją umieszczą, jaką będzie miała wielkość i kolor. Figury mogą nachodzić na siebie lub można ustalić, że mogą się tylko ze sobą stykać. Dodatkowo można wprowadzić warunek, np. że nie można narysować tej samej figury dwa razy z rzędu albo wybór kształtu można pozostawić osobie, która aktualnie nie rysuje (wtedy jeden uczestnik zabawy wymyśla jedną figurę, określając jej kształt i kolor, drugi umieszcza ją w wybranym przez siebie miejscu na kartce).

W trakcie rysowania obserwujcie, czy wasza praca nabiera kształtu, czy powstający z wielu figur rysunek zaczyna wam coś przypominać. Możecie także ustalić temat pracy lub zdać się na przypadek i swobodę interpretacji powstającego „dzieła”.

Możliwe modyfikacje:

Zabawę można urozmaicić, dodając do niej kostkę do gry. Ustalcie, jaką figurę geometryczną będzie oznaczała konkretna liczba oczek na kostce. Na przykład:

1 – koło,

2 – prostokąt,

3 – trójkąt,

4 – kwadrat,

5 – pięcioramienna gwiazda,

6 – sześciobok.

Taki zestaw to nasze dane, które podczas rzutu kostką będą losowane.

Pierwsza osoba rzuca kostką, aby wylosować figurę, od której zacznie rysowanie. To do uczestnika gry będzie należała decyzja, jaki figura będzie miała kolor, wielkość oraz w jakim miejscu na kartce się znajdzie. Może nawet określić, co będzie przedstawiał rysunek. Druga osoba rzuca kostką i dorysowuje wylosowaną figurę do już narysowanej. Ważne jest, że może to zrobić w dowolnym kolorze i rozmiarze, dopowiadając, czym będzie ten element w rysowanym obrazku. Np. dziecko rysuje zielone koło i mówi: to będzie wielka karuzela. Rodzic, rysując prostokąt, mówi: a tu będą krzesełka w kolorze czerwonym. Kolejna osoba może zacząć rysować inny element rysunku, np. kwadrat, który będzie budką z lodami itd.

O czym warto pamiętać?

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym nie muszą znać jeszcze figur geometrycznych lub będą znały tylko podstawowe.

To dobra okazja, aby rodzic stał się przewodnikiem dla swojej pociechy po świecie geometrii.

Projekty eTwinning:

  1. Zagrajmy w kropki czyli Dot Day 19

2. Jeż Jerzy i ryś Ryszard w poszukiwaniu ginących gatunków– realizowany przez klasę I szafirową i I rubinową

3. Education trough games

4. Świąteczna akcja z okazji godziny kodowania 2019 ZAKODOWANE ŚWIĘTA Z ETWINNING

Inicjatywy podjęte w roku szkolnym 2019/2020:

  • Code Week– Euopejski Tydzień Kodowania 10-25 października.
  • Meet and Code- zgłoszono wydarzenie pt.: „Akademia programowania z Dash and Dot”, na które otrzymano grant w wysokości 400 euro. Zobacz
  • IV edycja Ogólnopolskiego Programu Uczymy Dzieci Progamować
Podziel się:

Zobacz również
Współpracujemy
ECDL
Hufiec Warmiński ZHP im. Ryszarda Knosały
WaszaEdukacja.pl
Ambasador przyjaznej edukacji
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
WSSE
UWM
Schronisko
Kapitał Ludzki
Olsztyn
Spręcograf
eTwinning
Erasmus +
Cambridge English
English Perfect
ZHR
Instytut Goethego UWM
Zeto
Falco
Wojewódzka Komenda Policji
Przemienieccy
Set point
Uniwersytet dzieci
Szkoła 101 Olsztyn

Społeczny Zespół Przedszkolno-Szkolny 101 w Olsztynie
ul. Mroza 25, 10-692 Olsztyn
tel.: 725 556 612, tel.: 89 523 65 39
Facebook

Na stronie
Polecamy
Najnowsze na stronie
Facebook